MKX2AW41005I00MSSD
WIMA
WIMA MKX2AW41005I00MSSD
image shown is a representation only
MKX2AW41005I00MSSD
Description: FF 1,0uF 305Vac 20% X2 P22,5 PP Supplier: WIMA Matchcode: FF1,0U22,520X2 Rutronik No.: KFO10235 Unit Pack: 561 MOQ: 1683 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
1µ F
U(N)
305 V
Voltage type
AC
Tolerance
20 %
Pitch
22.5 mm
Dielectric
PP
XY-class
X2
Test voltage
2260 V
Pulse immunity
100 V/µs
T(A) max
105 °C
T(A) min
-55 °C
Lead length
6-2 mm
Length
26.5 mm
Diameter/Width
11 mm
Height
21 mm