VS-30BQ040-M3/9AT
VISHAY
VISHAY VS-30BQ040-M3/9AT
image shown is a representation only
VS-30BQ040-M3/9AT
Description: SCHOTTKY-DIODE IR 40V 3A SMC Supplier: VISHAY Matchcode: VS-30BQ040-M3 Rutronik No.: DSKY5177 Unit Pack: 3500 MOQ: 3500 package: SMC Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
40 V
Configuration
SINGLE
I(F)per diode
3 A
V(F)
0.46 V
Mounting
SMT
Technology
Schottky
T(j) max
150 °C
I(FSM)
1600 A
Automotive
NO
Package
SMC
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Italy
ABC-Code
B
Supplier Lead time
9 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
DIOTEC
DIOTEC SK34
SK34
Semiconductors
  • SCHOTTKY DIODE 3A 40V SMC