TSTS7100
VISHAY
VISHAY TSTS7100
image shown is a representation only
TSTS7100
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Case type
EMITTER
Wavelength (pea
950 nm
Radiant Intens.
30 mW/sr
Forward current
100 mA
Emission Angle
10 Degree
Rise/Fall time
0.8 ns
Power dissip
335 mW
Automotive
NO
Package
THT
Reverse voltage
5 V
T(A) min
-55 °C
Forward voltage
1.3 V
T(A) max
100 °C