BZT55C5V6-GS08
VISHAY
VISHAY BZT55C5V6-GS08
image shown is a representation only
BZT55C5V6-GS08
Description: Z-DIODE 0,5W 5,6V 5% QUADROMELF Supplier: VISHAY Matchcode: BZT55C5V6 Rutronik No.: DZ7961 Unit Pack: 2500 MOQ: 2500 package: QUADROMELF Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
U(Z)
5.6 V
P(tot)
0.5 W
Tolerance
5 %
I(Z)
5 mA
Package
QUADROMELF
Automotive
AEC-Q(101)
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
C
Supplier Lead time
11 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
VISHAY
VISHAY TZMC5V6-GS08
TZMC5V6-GS08
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W 5,6V 5% MINIMELF
  • package: MiniMELF
  • Packaging: REEL
Topseller
VISHAY TZMC5V6-GS18
TZMC5V6-GS18
Semiconductors
  • package: MiniMELF
  • Packaging: REEL
Topseller
PANJIT
PANJIT MMSZ5232B_R1_00001
MMSZ5232B_R1_00001
  • Z-DIODE 0,5W 5,6V 5% SOD123
  • package: SOD123
PANJIT
PANJIT BZX584C5V6_R1_00001
BZX584C5V6_R1_00001
  • Z-DIODE 0,20W 5,6V 5% SOD523