BZG05C6V2-M3-08
VISHAY
VISHAY BZG05C6V2-M3-08
image shown is a representation only
BZG05C6V2-M3-08
Description: Z-DIODE 1,25W 6,2V 5% SMA Supplier: VISHAY Matchcode: BZG05C6V2 Rutronik No.: DZ11384 Unit Pack: 1500 MOQ: 1500 package: SMA Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
U(Z)
6.2 V
P(tot)
1.25 W
Tolerance
5 %
I(Z)
35 mA
Package
SMA
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
B
Supplier Lead time
14 weeks
Request or order:
Please login
Obsolete Part
Supplier Last Time Buy: 28.05.2026
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
PANJIT
PANJIT MMSZ5234B_R1_00301
MMSZ5234B_R1_00301
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W SOD - 123