B59960C0080A070
TDK EPCOS
TDK EPCOS B59960C0080A070
image shown is a representation only
B59960C0080A070
Description: PTCR 11mm 5,6R 25% 80V Supplier: TDK EPCOS Matchcode: PR5,6R80V Rutronik No.: WPTC840 Unit Pack: 500 MOQ: 1000 package: 11mm Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Resistor value
5.6 Ω
Res.tolerance
25 %
Max.oper.volt.
80 V
Switch.temp.
80 °C
Max.current
4.3 A
Package
11mm
Diameter
3.5 mm
Pitch
5 mm
Wire length
35 mm