B72205S0231K101
TDK EPCOS
TDK EPCOS B72205S0231K101
image shown is a representation only
B72205S0231K101
Description: VDR 5mm DC=300V CL=595V 7,2J Supplier: TDK EPCOS Matchcode: VR230V055 Rutronik No.: WVDR3011 Unit Pack: 1000 MOQ: 5000 package: 5mm Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Length
7 mm
U(AC)
230 V
U(DC)
300 V
U(CL)
595 V
Power rating
0.1 W
Max.current
400 A
Energy
7.2 J
Max.oper.temp.
105 °C
Packaging
BULK
Width
4 mm
Min.oper.temp.
-40 °C
Automotive
NO
Height
25 mm
Package
5mm