CCF12005
SAURO
SAURO CCF12005
image shown is a representation only
CCF12005
Description: 12P Pluggable_Plug 5.08mm Supplier: SAURO Matchcode: CCF12005 Rutronik No.: COTERM7473 Unit Pack: 50 MOQ: 200 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
12
Contact pitch
5.08 mm
Number of rows
01
Contact style
FEMALE
Termin.style
_OTHER
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
12.0 A
Voltage rating
300 V
Series
CCF
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
130 °C