WB1C108M10020PA259
SAMWHA
SAMWHA WB1C108M10020PA259
image shown is a representation only
WB1C108M10020PA259
Description: WB 1000uF 16V 20% 10x20/5,0 Supplier: SAMWHA Matchcode: PSRX1000U16V5,0 Rutronik No.: KEL10904 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
1000 µF
V(N)
16 V
Style
RADIAL
Rutronik size
10x20 mm
Pitch
5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
4000 h
Z(100kHz/20°C)
27 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
1820 mA
Packaging
AMMOPACK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
10x20 mm
Reel step
12.7 mm