63YXJ1000M16X25
RUBYCON
RUBYCON 63YXJ1000M16X25
image shown is a representation only
63YXJ1000M16X25
Description: YXJ 1000uF 63V 20% 16x25/7,5 Supplier: RUBYCON Matchcode: PSRX1000U63V7,5 Rutronik No.: KEL19478 Unit Pack: 600 MOQ: 2400 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
1000 µF
V(N)
63 V
Style
RADIAL
Rutronik size
16x25 mm
Pitch
7.5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
10000 h
Z(100kHz/20°C)
32 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
2730 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.8 mm
Supp. case size
16x25 mm