6.3PX2200MEFCT810X16
RUBYCON
RUBYCON 6.3PX2200MEFCT810X16
image shown is a representation only
6.3PX2200MEFCT810X16
Description: PX 2200uF 6,3V 20% 10x16/5,0 Supplier: RUBYCON Matchcode: HFR2200U6,3V7,5 Rutronik No.: KEL21973 Unit Pack: 500 MOQ: 5000 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
2200 µF
V(N)
6.3 V
Style
RADIAL
Rutronik size
10x16 mm
Pitch
5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
2000 h
I(@100kHz/T(A)m
891.25 mA
Packaging
AMMOPACK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-55 °C
Wire diameter
0.8 mm
Supp. case size
10x16 mm