400USC270MEFCSN25X40
RUBYCON
RUBYCON 400USC270MEFCSN25X40
image shown is a representation only
400USC270MEFCSN25X40
Description: USC 270uF 400V 20% 25x40/10,0 Supplier: RUBYCON Matchcode: TR270U400V10,0 Rutronik No.: KEL22035 Unit Pack: 200 MOQ: 600 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
270 µF
V(N)
400 V
Style
SNAP IN
Rutronik size
25x40 mm
Pitch
10 mm
Permis.T(A)max
85 °C
Lifetime @Tamax
3000 h
I(@100kHz/T(A)m
2506 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-25 °C
Wire length
4 mm
Wirelength tol.
0.5 mm
Wire diameter
2 mm
Supp. case size
25x40 mm