400MXC56MEFHSN20X25
RUBYCON
RUBYCON 400MXC56MEFHSN20X25
image shown is a representation only
400MXC56MEFHSN20X25
Description: MXC 56uF 400V 20% 20x25/10,0 Supplier: RUBYCON Matchcode: HTR56U400V10,0 Rutronik No.: KEL16698 Unit Pack: 200 MOQ: 600 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
56 µF
V(N)
400 V
Style
SNAP IN
Rutronik size
20x25 mm
Pitch
10 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
3000 h
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-25 °C
Wire length
4 mm
Con. design
NA
Wirelength tol.
0.5 mm
Supp. case size
20x25 mm