35ZL220MEFC8X16
RUBYCON
RUBYCON 35ZL220MEFC8X16
image shown is a representation only
35ZL220MEFC8X16
Description: ZL 220uF 35V 20% 8x16/3,5 Supplier: RUBYCON Matchcode: PSRX220U35V3,5 Rutronik No.: KEL16767 Unit Pack: 1000 MOQ: 6000 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
220 µF
V(N)
35 V
Style
RADIAL
Rutronik size
8x16 mm
Pitch
3.5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
3000 h
Z(100kHz/20°C)
56 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
995 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
8x16 mm