160BXC220MEFC18X25
RUBYCON
RUBYCON 160BXC220MEFC18X25
image shown is a representation only
160BXC220MEFC18X25
Description: BXC 220uF 160V 20% 18x25/7,5 Supplier: RUBYCON Matchcode: HFRLB220U160V7,5 Rutronik No.: KEL18219 Unit Pack: 500 MOQ: 2000 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
220 µF
V(N)
160 V
Style
RADIAL
Rutronik size
18x25 mm
Pitch
7.5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
12000 h
I(@100kHz/T(A)m
2370 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-25 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
18x25 mm