RP60Q-11012SRUW/P
RECOM
RECOM RP60Q-11012SRUW/P
image shown is a representation only
RP60Q-11012SRUW/P
Description: DC/DC Mod 16-160V to 12V 60W 3kV THT Supplier: RECOM Matchcode: RP60Q-11012SRUW/P Rutronik No.: ICDCDC4779 Unit Pack: 2 MOQ: 2 package: 1/4-Brick Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
60 W
Vin(min)
16 V(DC)
Vin(max)
160 V(DC)
V out
12 V(DC)
No.of outputs
SINGLE
Output current
3 mA
Isolated
YES
Isolation
REG 12:1 kV(DC)
Reg./Unreg.
Powerline
Efficiency
89 %