RCD-24-0.50/PL/A
RECOM
RECOM RCD-24-0.50/PL/A
image shown is a representation only
RCD-24-0.50/PL/A
Description: LED Mod 4.5-36V to 2-35V 0.5A SMD Supplier: RECOM Matchcode: RCD-24-0.50/PL/A Rutronik No.: ICDCDC2257 Unit Pack: 12 MOQ: 12 package: 22.1x12.55 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Type
DCDC
Power
4.5 W
Input voltage
36 V
Output voltage
2-35 V
Input Current
2-35 mA
Output current
0-500 mA
Warranty
5 Years
IP Rating
66
Efficiency
96 %
PFC
NO YES/NO
Oper.temp.
-40 +80 °
Ripple & Noise
150 mV[pp]