RAC150-12SG/ENC
RECOM
RECOM RAC150-12SG/ENC
image shown is a representation only
RAC150-12SG/ENC
Description: AC/DC Mod 90-264V to 12V 120W 3kV Supplier: RECOM Matchcode: RAC150-12SG/ENC Rutronik No.: SMPS1492 Unit Pack: 1 MOQ: 1 package: ENCLOSED Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
150 W
V(in)min
90 V(DC)
V(in)max
264 V(DC)
V out
12 V(DC)
Output current
12500 mA
No.of outputs
SINGLE
Isolation
3 kV(DC)
Reg./ Unreg.
REG
Efficiency
91 %