EEUFR1C222
PANASONIC
PANASONIC EEUFR1C222
image shown is a representation only
EEUFR1C222
Description: FR 2200uF 16V 20% 12x20/5 Supplier: PANASONIC Matchcode: PSRX2200U16V5 Rutronik No.: KEL21368 Unit Pack: 100 MOQ: 1000 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
2200 µF
V(N)
16 V
Rutronik size
12x20 mm
Pitch
5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
10000 h
Z(100kHz/20°C)
18 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
2600 mA
Packaging
BULK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
12,5x20 mm