EEUFM1H102B
PANASONIC
PANASONIC EEUFM1H102B
image shown is a representation only
EEUFM1H102B
Description: FM 1000uF 50V 20% 16x25/7,5 Supplier: PANASONIC Matchcode: PSRX1000U50V7,5 Rutronik No.: KEL21556 Unit Pack: 250 MOQ: 500 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
1000 µF
V(N)
50 V
Style
RADIAL
Rutronik size
16x25 mm
Pitch
5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
7000 h
Z(100kHz/20°C)
16 mOhm
I(@100kHz/T(A)m
3320 mA
Packaging
AMMOPACK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-55 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.8 mm
Supp. case size
16x25 mm