EEEHC1C101XP
PANASONIC
PANASONIC EEEHC1C101XP
image shown is a representation only
EEEHC1C101XP
Description: V-HC 100uF 16V 20% 6x7 Supplier: PANASONIC Matchcode: HCR100U16V Rutronik No.: KEL16898 Unit Pack: 900 MOQ: 3600 Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
100 µF
V(N)
16 V
Style
SMD
Rutronik size
6x7 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
3000 h
I(@100kHz/T(A)m
138 mA
Packaging
REEL
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-40 °C
Con. design
NA
Supp. case size
6,3x7,7 mm