G6S2Y12DC
OMRON
OMRON G6S2Y12DC
image shown is a representation only
G6S2Y12DC
Description: Signal THT 2A 12DC 2CO Supplier: OMRON Matchcode: G6S2Y12DC Rutronik No.: REL9325 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
2
Normaly closed
0
Coil resistance
1028 Ohm
P(N) coil
140 mW
No. of coils
1
Switch current
2 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
220 V[DC]
Contact materia
AG ALLOY
Length
14.8 mm
Width
7.3 mm
Height
9.2 mm
Technology
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Automotive
NO
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
C
Supplier Lead time
29 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
OMRON
OMRON G6SK212DC
G6SK212DC
Electromechanical Components
  • SIGNAL RELAY 12V THT 2A 2CO