G5V2H12DC
OMRON
OMRON G5V2H12DC
image shown is a representation only
G5V2H12DC
Description: SIGNAL RELAY 12V 1A 2CO THT Supplier: OMRON Matchcode: G5V2H12DC Rutronik No.: REL8365 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
2
Normaly closed
0
Coil resistance
0 Ohm
P(N) coil
150 mW
No. of coils
1
Switch current
1 A
Switch volt[AC]
125 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AGAU
Switch freq.
0 MHz
Length
20.5 mm
Width
10.1 mm
Height
11.5 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
RTII
Diameter
0 mm
Approvals
UL
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BOX
Automotive
NO
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
26 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
OMRON
OMRON G6SK212DC
G6SK212DC
Electromechanical Components
  • SIGNAL RELAY 12V THT 2A 2CO