G2RL2HA24DC
OMRON
OMRON G2RL2HA24DC
image shown is a representation only
G2RL2HA24DC
Description: POWER RELAY 24V 8A 2NO THT Supplier: OMRON Matchcode: G2RL2HA24DC Rutronik No.: REL9161 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: TRAY
Coil voltage
24 V
Normaly open
2
Coil resistance
1440 Ohm
P(N) coil
430 mW
Switch current
8 A
Switch volt[AC]
300 V[AC]
Switch volt[DC]
440 V[DC]
Contact materia
AGALLOY
Switch freq.
0 MHz
Length
29 mm
Width
12.7 mm
Height
15.7 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
FLUX
Diameter
0 mm