NRF24LE1-F16Q48-T
NORDIC
NORDIC NRF24LE1-F16Q48-T
image shown is a representation only
NRF24LE1-F16Q48-T
Description: 2.4 GHZ TRANSCEIVER MCU/ADC 48P Supplier: NORDIC Matchcode: NRF24LE1-F16Q48-T Rutronik No.: ISM1134 Unit Pack: 260 MOQ: 260 Packaging: TRAY
Frequency min
2408 MHz
Frequency max
2480 MHz
Datarate
1000 kbps
Oper.temp.min.
-40 °C
Supply Volt.min
1.9 V
GPIO
31 no.
Oper.temp.max
85 °C
Supply volt.max
3.6 V
Packaging
TRAY
Country
Philippines
Supplier Lead time
18 weeks
The nRF24LE1 is a highly integrated ultra low power 2.4GHz RF System-on-Chip (SoC) for 2.4GHz ISM (Industrial, Scientific and Medical) band operation. It includes a 2.4GHz RF transceiver core, an 8-bit CPU, and embedded Flash memory. By offering a peak RX/TX current lower than 14mA, a sub-μA power down mode, advanced power management, and 1.9 to 3.6V supply range, the nRF24LE1 provides a true ultra low power solution that enables months to years of battery lifetime when running from regular coin cells or AA/AAA batteries. Finally, a rich set of on-chip analog and digital peripherals makes the nRF24LE1 a flexible, single chip solution for a wide range of applications including PC peripherals, game controllers, remote controls, sports/fitness/healthcare sensors, and toys.
The nRF24LE1 integrates an nRF24L01+ 2.4GHz RF transceiver core, enhanced 16MHz 8-bit 8051 compatible CPU, 1kB + 256B RAM, 16kB embedded Flash, and a wide range of system peripherals including a hardware AES accelerator, 16MHz and 32kHz RC oscillators, ultra low power 32kHz crystal oscillator, 12-bit ADC and SPI, 2-wire and UART serial interfaces.
The nRF24LE1 is available in 3 package options:
  • 4 x 4mm 24-pin QFN with 7 generic I/O pins
  • 5 x 5mm 32-pin QFN with 15 generic I/O pins
  • 7 x 7mm 48-pin QFN with 31 generic I/O pins
Features
  • Single chip solution - highly integrated 2.4GHz RF SoC with embedded Flash
  • Ultra low power consumption – months to years of battery lifetime
  • nRF24L01+ radio core, Enhanced 8051 CPU and 16kB Flash
  • Rich set of on-chip analog and digital peripherals enabling a wide range of applications
  • Drop-in compatible with nRF24LE1 OTP, a lower-cost OTP variant
  • Fully on-air compatible with all Nordic nRF24L-series, nRF24E-series and nRF240-series solutions
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Compatible
NORDIC
NORDIC NRF24LE1-F16Q48-DK
NRF24LE1-F16Q48-DK
Wireless Technologies
  • NRFGO DK FOR NRF24LE1 48PIN...
  • Packaging: INDIVIDUAL
NORDIC NRF24LE1-F16Q48-R7
NRF24LE1-F16Q48-R7
Wireless Technologies
  • 2.4 GHZ TRANSCEIVER MCU/ADC...