NRF24LE1-F16Q48-DK
NORDIC
NRF24LE1-F16Q48-DK
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Frequency min
2408 MHz
Frequency max
2480 MHz
Datarate
1000 kbps
Oper.temp.min.
-40 °C
MCU Architectur
8 bit
Supply Volt.min
1.9 V
P(out)
0 dBm
Sensitivity
-94 dBm
RAM
1 kB
GPIO
31 no.
Oper.temp.max
85 °C
Supply volt.max
3.6 V
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
INDIVIDUAL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Philippines
ABC-Code
A
Supplier Lead time
6 weeks
When used in conjunction with the nRFgo Starter Kit, the nRF24LE1 Development Kit enables engineers to do evaluation, quick application prototyping, and firmware development with the nRF24LE1 2.4GHz RF System-on-Chip (SoC).
The nRF24LE1 Development Kit includes nRF24LE1 nRFgo radio modules that integrate all required external circuitry, including antenna match, 16MHz crystal, and 32kHz crystal. When plugged into the nRFgo Motherboard, the chip I/O pins are easily accessible via the I/O port headers on the Motherboard.
Features
  • Compact nRF24LE1 nRFgo radio modules with PCB antennas
  • Easy access to generic I/O pins with nRFgo Motherboard I/O port headers
  • Support for the nRFprobe hardware debug solution for Keil μVision IDE
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Compatible
3M
3M 00050
00050
NORDIC
NORDIC NRF24LE1-F16Q48-R7
NRF24LE1-F16Q48-R7
Wireless Technologies
  • 2.4 GHZ TRANSCEIVER MCU/ADC...
  • Packaging: REEL
NORDIC NRF24LE1-F16Q48-T
NRF24LE1-F16Q48-T
Wireless Technologies