NRF24AP2-1CHQ32-R7
NORDIC
NORDIC NRF24AP2-1CHQ32-R7
image shown is a representation only
NRF24AP2-1CHQ32-R7
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Frequency
2400 MHz
Function
Transmitte
Datarate
1000 kbps
Operat.temp.
-40 +85 °C
Package
QFN32
Supply voltage
1,9-3,6 V
Encryption
N Y/N
P(out)
0 dBm
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Philippines
ABC-Code
A
Supplier Lead time
22 weeks
The nRF24AP2-1CH is a highly integrated single-chip single-channel ANT™ Connectivity IC. It includes an ultra low power 2.4GHz RF transceiver and a fully embedded enhanced ANT protocol stack, plus a flexible serial interface supporting a wide range of external application microcontrollers. Offering sub-17mA peak currents, average currents as low as 11μA. and a 1.9 to 3.6V supply range, the nRF24AP2-1CH supports extended battery lifetimes of months to years from a single coin cell. This ultra low power operation also makes the nRF24AP2-1CH ideally suited to battery-operated ANT devices such as HRMs (heart rate monitors), speed-distance sensors, and bike speed-cadence sensors.
The integrated 2.4GHz RF transceiver core is based on the nRF24L01+ and provides significant sensitivity and co-existence performance improvements compared to Nordic's previous generation nRF24AP1 IC. The on-chip ANT protocol stack features full compatibility with all ANT+ profiles and includes advanced features such as: Scanning Channel applications demanding low latency performance, improved Channel Search for less impact on active channels, and a per channel-based TX Output Power Control and Frequency Agility mode for improved co-existence performance.
The nRF24AP2-1CH is available in a 5 x 5mm 32-pin QFN package Option.