NF8001E12
NF FORWARD
NF FORWARD NF8001E12
image shown is a representation only
NF8001E12
Description: POWER RELAY 1CO THT 12V 10A Supplier: NF FORWARD Matchcode: NF8001E12 Rutronik No.: REL8070 Unit Pack: 1 MOQ: 1 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
400 Ohm
P(N) coil
360 mW
No. of coils
1
Switch current
10 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
0 V[DC]
Contact materia
AgSnO
Switch freq.
0 MHz
Length
19 mm
Width
15.5 mm
Height
15 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
IP40
Diameter
0 mm