GCM3195C1H153FA16J
MURATA
MURATA GCM3195C1H153FA16J
image shown is a representation only
GCM3195C1H153FA16J
Description: KC 15nF 1206 1% 50V NP0 AECQ Supplier: MURATA Matchcode: KC15N1206NP0050FAECQ Rutronik No.: KKA3373 Unit Pack: 10000 MOQ: 10000 package: 1206 Packaging: REEL PAP
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
15n F
Case size
1206
Dielectric
NP0
V(N)
50 V
Tolerance
1%
Product status
NRND
Design / type
STANDARD
Purpose of use
AUTOMOTIVE
T(A) min
-55 °C
T(A) max
+125 °C
Bendingstrength
3 mm
Termination
NISN
Length
3.2 mm
Diameter/width
1.6 mm
Height
0.85 mm
Tape type
13 inch
Tape width
8 mm
Tape pitch
4 mm
Packaging
REEL PAP
Automotive
AEC-Q(200)
RoHS Status
RoHS-conform
Package
1206
Style
CHIP
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Japan
ABC-Code
B
Supplier Lead time
20 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
MURATA
MURATA GCM188R72A153KA37D
GCM188R72A153KA37D
Passive Components
  • KC 15nF 0603 10% 100V X7R AECQ