GCM155R71H183KA55D
MURATA
MURATA GCM155R71H183KA55D
image shown is a representation only
GCM155R71H183KA55D
Description: KC 18nF 0402 10% 50V X7R AECQ Supplier: MURATA Matchcode: KC18N0402X7R050KAECQ Rutronik No.: KKA2052 Unit Pack: 10000 MOQ: 80000 package: 0402 Packaging: REEL PAP
Find Alternatives
C(N)
18n F
Dielectric
X7R
V(N)
50 V
Tolerance
10%
T(A) min
-55 °C
T(A) max
+125 °C
Bendingstrength
2 mm
Length
1 mm
Diameter/width
0.5 mm
Height
0.5 mm
Tape type
7 inch
Tape width
8 mm
Tape pitch
2 mm
Alternatives
YAGEO
YAGEO AC0402KRX7R9BB183
AC0402KRX7R9BB183
Passive Components
  • KC 18nF 0402 10% 50V X7R AECQ
  • package: 0402
  • Packaging: REEL PAP
Topseller
YAGEO
YAGEO AC0805JRX7R9BB183
AC0805JRX7R9BB183
Passive Components
  • KC 18nF 0805 5% 50V X7R AECQ