NCS12S1212C
MURATA PS
MURATA PS NCS12S1212C
image shown is a representation only
NCS12S1212C
Description: DC/DC-CONVERTER 9V TO 36V 12W Supplier: MURATA PS Matchcode: NCS12S1212C Rutronik No.: ICDCDC4876 Unit Pack: 15 MOQ: 15 package: DIP24 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
12 W
Vin(min)
9 V(DC)
Vin(max)
36 V(DC)
V out
12 V(DC)
No.of outputs
SINGLE
Output current
1000 mA
Isolated
YES
Isolation
1.5 kV(DC)
Reg./Unreg.
REG 4:1
Efficiency
84.5 %