V625LT80BP
LITTELFUSE
LITTELFUSE V625LT80BP
image shown is a representation only
V625LT80BP
Description: VDR 20mm DC=825V CL=1650V 230J Supplier: LITTELFUSE Matchcode: VR625V208,5 Rutronik No.: WVDR2141 Unit Pack: 400 MOQ: 2000 package: 20mm Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Length
23 mm
U(AC)
625 V
U(DC)
825 V
U(CL)
1650 V
Max.current
6500 A
Energy
230 J
Packaging
REEL
Automotive
NO
Package
20mm
Spec.features
crimped
RoHS Status
RoHS-conform
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
19 weeks
The LA Series varistors are available in four model sizes: 7mm, 10mm, 14mm, and 20mm; and have a V M(AC)RMS voltage range from 130V to 1000V, and an energy absorption capability up to 360J. Some LA series model numbers are available with clamping voltage selection, designated by a model number suffix of either A or B. The “A” selection is the standard model; the “B” selection provides a lower clamping voltage.