V510LA40AP
LITTELFUSE
LITTELFUSE V510LA40AP
image shown is a representation only
V510LA40AP
Description: VDR 14mm DC=675V CL=1350V 110J Supplier: LITTELFUSE Matchcode: VR510V147,5 Rutronik No.: WVDR1482 Unit Pack: 500 MOQ: 1500 package: 14mm Packaging: BULK
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Length
17 mm
U(AC)
510 V
U(DC)
675 V
U(CL)
1350 V
Max.current
4500 A
Energy
110 J
Packaging
BULK
Width
7.5 mm
Automotive
NO
Height
25.4 mm
Package
14mm
RoHS Status
RoHS-conform
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
17 weeks
The LA Series varistors are available in four model sizes: 7mm, 10mm, 14mm, and 20mm; and have a V M(AC)RMS voltage range from 130V to 1000V, and an energy absorption capability up to 360J. Some LA series model numbers are available with clamping voltage selection, designated by a model number suffix of either A or B. The “A” selection is the standard model; the “B” selection provides a lower clamping voltage.