SMDJ48CA
LITTELFUSE
LITTELFUSE SMDJ48CA
image shown is a representation only
SMDJ48CA
Description: TVS-DIODE BI 3KW 56V SMC Supplier: LITTELFUSE Matchcode: SMDJ48CA Rutronik No.: DTRL9368 Unit Pack: 3000 MOQ: 3000 package: SMC Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Package
SMC
PowerDissipati
3 kW
Application
BIDIRECTIO
Breakdown-V(BR)
56 V
Automotive
NO
Clamping voltag
67.4 V
Stand-off V Vwm
48 V
Serie
SMDJ
Tolerance
5 %
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Philippines
ABC-Code
B
Supplier Lead time
23 weeks
Features:
  • For surface mounted applications in order to optimize board space
  • Low profile package
  • Typical failure mode is short from over-specified voltage or current
  • Whisker test is conducted based on JEDEC JESD201A per its table 4a and 4c
  • IEC-61000-4-2 ESD 15kV(Air), 8kV (Contact)
  • ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-2 (IEC801-2)
  • EFT protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-4 (IEC801-4)
  • Built-in strain relief
  • Typical maximum temperature coefficient ΔVBR = 0.1% × VBR@25°C × ΔT
  • Glass passivated chip junction
  • 3000W peak pulse power capability at 10×1000μs waveform, repetition rate (duty cycles):0.01%
  • Fast response time: typically less than 1.0ps from 0V to BV min
  • Excellent clamping capability
  • Low incremental surge resistance
  • Typical IR less than 2μA above 12V
  • High temperature soldering guaranteed: 260°C/40 seconds at terminals