MCR12DCMT4G
LITTELFUSE
LITTELFUSE MCR12DCMT4G
image shown is a representation only
MCR12DCMT4G
Description: THYRISTOR SCR 600V 12A DPAK Supplier: LITTELFUSE Matchcode: MCR12DCMT4G Rutronik No.: THYR90666 Unit Pack: 2500 MOQ: 2500 package: DPAK Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
I (TRMS) eff
12 A
U(RRM)
600 V
I(GT) max
20 mA