LSIC2SD170B25
LITTELFUSE
LITTELFUSE LSIC2SD170B25
image shown is a representation only
LSIC2SD170B25
Description: SiC-DIODE 1700V 25A 1,5V TO-247-2L Supplier: LITTELFUSE Matchcode: LSIC2SD170B25 Rutronik No.: SIC1092 Unit Pack: 450 MOQ: 450 package: TO-247-2L Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
1700 V
I(F)per diode
25 A
I(FSM)
144 A
V(F)
1.5 V
Technology
GEN2
Automotive
AEC-Q(101)
Package
TO-247-2L
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Configuration
SINGLE
Mounting
THT
T(j) max
175 °C