60R040XPR
LITTELFUSE
LITTELFUSE 60R040XPR
image shown is a representation only
60R040XPR
Description: 400mA resettable PTCs 60V Supplier: LITTELFUSE Matchcode: FU0,4ARESET Rutronik No.: FUSE6168 Unit Pack: 2000 MOQ: 2000 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Termination
THT
I(HOLD)
0.4 A
Voltage
60 V
Dimension
8x14
Version
Radial
I(MAX)
40 A
Approvals
UR
Pitch
5.1 mm