12101C225K4T2A
KYOCERAAVX
KYOCERAAVX 12101C225K4T2A
image shown is a representation only
12101C225K4T2A
Description: KC 2,2µF 1210 10% 100V X7R AECQ Supplier: KYOCERA AVX Matchcode: KC2,2U1210X7R100KAECQ Rutronik No.: KKA2004 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 package: 1210 Packaging: REEL BLI
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
2,2µ F
Case size
1210
Dielectric
X7R
V(N)
100 V
Tolerance
10%
Product status
PRODUCTION
Design / type
STANDARD
Purpose of use
AUTOMOTIVE
T(A) min
-55 °C
T(A) max
+125 °C
Bendingstrength
2 mm
Termination
NISN
Length
3.2 mm
Diameter/width
2.5 mm
Height
2.5 mm
Tape type
7 inch
Tape width
8 mm
Tape pitch
4 mm