VC1812K301R095
KEMET
KEMET VC1812K301R095
image shown is a representation only
VC1812K301R095
Description: VC 1812 DC=125V CL=250V 5,2J 300A Supplier: KEMET a YAGEO company Matchcode: VC95V1812 Rutronik No.: WVDR3929 Unit Pack: 1000 MOQ: 6000 package: 1812 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Package
1812
U(AC)
95 V
U(CL)
250 V
U(DC)
125 V
Max.current
300 A
Max.oper.temp.
125 °C
Energy
5.2 J
Automotive
AEC-Q(200)
Packaging
REEL
Power rating
0.015 W
RoHS Status
RoHS-conform
Min.oper.temp.
-55 °C
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
Supplier Lead time
27 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Alternatives
KYOCERA AVX
KYOCERAAVX VJ14M00300KBA
VJ14M00300KBA
Passive Components
  • VC 1812 DC=38V CL=77V 4,2J