MA01R080VADBR500
JAE
JAE MA01R080VADBR500
image shown is a representation only
MA01R080VADBR500
Description: 80P Floating B2B CONN Height=8,6mm Supplier: JAE Matchcode: MA01R080VADBR500 Rutronik No.: CONN16891 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
80
Contact pitch
0.635 mm
Number of rows
02
Contact style
FEMALE
Termin.style
SMT
Contact plating
GOLD
Orientation
STRAIGHT
Current rating
0.50 A
Voltage rating
50 V
Series
MA01
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
125 °C