TZ240N36KOFHPSA1
INFINEON
INFINEON SP000091785
image shown is a representation only
TZ240N36KOFHPSA1
Description: PhaseControl 3600V 240A 50mm Supplier: INFINEON Matchcode: TZ240N36KOF Rutronik No.: THYR90091 Unit Pack: 3 MOQ: 3 package: BG-PB501-1 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
3600 V
I(TRMS)eff
700 A
I(TAVM)
240 A
I(TSM)
6100 A
I(GT)max
250 mA
V(GT)max
1.5 V
Tvj max
125 °C
Material techn.
SI
Configuration
Phase cont
Housing
Modul
Automotive
NO
Package
BG-PB501-1
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000091785
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
34 weeks
50 mm PowerBLOCK Single Thyristor Modules for Phase Control are designed and assembled with high reliable pressure contact technology using an isolated copper base plate.