TT215N22KOFHPSA1
INFINEON
INFINEON SP000096809
image shown is a representation only
TT215N22KOFHPSA1
Description: PHASE CONTROLE 2200V 215A 50mm Supplier: INFINEON Matchcode: TT215N22KOF Rutronik No.: POWMOD1005 Unit Pack: 3 MOQ: 3 package: PB50-1 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
2200 V
I(TRMS)eff
410 A
I(TAVM)
215 A
I(TSM)
7000 A
I(GT)max
200 mA
V(GT)max
2 V
Tvj max
125 °C
Material techn.
SI
Configuration
SCR
Housing
50mm
Automotive
NO
Package
PB50-1
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000096809
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
34 weeks
50 mm Thyristor/Thyristor Module with 2200 V in pressure contact technology
Thyristor/Thyristor 50 mm Power Block 2200 V, 215 A module for phase control in pressure contact technology using an isolated copper base plate.