TLI4971A120T5E0001XUMA1
INFINEON
INFINEON SP005344532
image shown is a representation only
TLI4971A120T5E0001XUMA1
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Sensitivity
prog
I(FS)
120 A
Accuracy
3.45 %
Bandwidth
120 kHz
Linearity error
2.5 %
Response time
3.2 us
Resolution
0 Bit
Technology
HALL
Galvanic isolat
1.150 kV
I(cc)
15 mA
Output
ANALOG
V(cc)max.
1.65 V
ESD
2 kV
Suppression
YES
V(cc)min.
3.1 V
T(op)min.
-40 °C
Mounting
SMD
Programmable
YES
Loop
OPEN
T(op)max.
130 °C
Automotive
NO
Package
TISON-8
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
Supplier Part
SP005344532
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
A
Supplier Lead time
10 weeks
The TLI4971-A120T5 is a core-less openloop current sensor based on Infineon´s proven Hall technology. It offers a high level of flexibility as customers can individually program product parameters. It addresses industrial applications such as electric drives up to 30 kW. The offers an accurate and stable current measurement – provided as an analog output voltage. Based on Infineon’s market-proven temperature and stress compensation the sensitivity error is as low as 2 percent at room temperature. Furthermore, differential measurement with two Hall cells ensures high accuracy even in a noisy environment with cross-talk from adjacent current lines or magnetic stray fields.
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Compatible
INFINEON
INFINEON SP005343588
SP005343588
Semiconductors
  • TLi4971 EVAL 120A