IKZA40N120CH7XKSA1
INFINEON
INFINEON SP005578267
image shown is a representation only
IKZA40N120CH7XKSA1
Description: IGBT 1200V 40A 2,5V TO247-3 Supplier: INFINEON Matchcode: IKZA40N120CH7 Rutronik No.: IGBT3207 Unit Pack: 30 MOQ: 240 package: TO247-3 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
40 A
V(CEsat)
1.7 V
Package
TO247-3
Bodydiode
NO
P(tot)
330 W
Automotive
NO
t(r)
13 nS
td(off)
360 nS
td(on)
34 nS
Mounting
SMD
RoHS Status
RoHS-conform
Technology
TRENCHSTOP
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP005578267
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
Supplier Lead time
38 weeks
1200 V, 40 A IGBT with anti-parallel diode in TO-247 4pin package
Hard-switching 1200 V, 40 A TRENCHSTOP™ IGBT7 H7 discrete in TO-247 4pin package technology has been developed to fulfill the demand in applications focusing on decarbonization such as solar photovoltaic, uninterruptible power supplies and battery chargers.
Summary of Features
  • Excellent VCEsat behavior thanks to the famous Infineon TRENCHSTOP™ technology
  • Fast switching behavior with low EMI emissions
  • Optimized diode for target applications, resulting in low Qrr
  • Low gate resistor selection possible (down to 5 Ω) whilst maintaining excellent switching behavior
  • Offering Tj(max) of 175 °C
Benefits
  • Technology with the highest power density with up to 140 A rating
  • Optimized performance in application conditions
  • Lowest conduction losses
  • Lowest switching losses
  • Humidity robustness under harsh environment
  • Improved EMI performance
  • Kelvin emitter pin brings additional reduction of total switching losses compare to 3 pin