IDWD10G120C5XKSA1
INFINEON
INFINEON SP001687162
image shown is a representation only
IDWD10G120C5XKSA1
Description: SiC-D 15A 1200V 1,65V TO247-2 Supplier: INFINEON Matchcode: IDWD10G120C5 Rutronik No.: DSKY5615 Unit Pack: 30 MOQ: 240 package: TO247-2 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
1200 V
I(F)per diode
10 A
I(FSM)
130 A
V(F)
1.65 V
Technology
5thinQ!SiC
Automotive
NO
Package
TO247-2
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Configuration
SINGLE
Mounting
THT
T(j) max
175 °C