FZ600R17KE3HOSA1
INFINEON
INFINEON SP000100778
image shown is a representation only
FZ600R17KE3HOSA1
Description: 1-Switch 1700V 600A 62mm Supplier: INFINEON Matchcode: FZ600R17KE3 Rutronik No.: IGBT2942 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: 62MM-2 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1700 V
I(C)
600 A
td(on)
840 ns
td(off)
3150 ns
P(tot)
125 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
NO V
Mounting
IGBT3-E3
Automotive
NO
Package
62MM-2
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000100778
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
14 weeks
Our well-known 62 mm 1700V single switch IGBT modules are the right choice for your design.
Summary of Features
  • Low Switching Losses
  • Unbeatable Robustness
  • V CEsat with positive Temperature Coefficient
  • Low V CEsat
  • Package with CTI > 400
  • High Creepage and Clearance Distances
  • Isolated Base Plate
  • Standard Housing
Benefits
  • Flexibility
  • Optimal electrical performance
  • Highest reliability
Target Applications
  • drives
  • wind
  • solar
  • traction
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
INFINEON
INFINEON FZ1600R17HP4B2BOSA2
FZ1600R17HP4B2BOSA2
Semiconductors
  • IGBT 1700V 1600A 1,9V...