FZ600R12KS4HOSA1
INFINEON
INFINEON SP000100773
image shown is a representation only
FZ600R12KS4HOSA1
Description: 1-Switch 1200V 600A 62mm Supplier: INFINEON Matchcode: FZ600R12KS4 Rutronik No.: IGBT2390 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: 62mm Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
600 A
td(on)
1200 ns
td(off)
3900 ns
P(tot)
150 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
NO V
Bodydiode
SMD
Mounting
IGBT2
Automotive
NO
Package
62mm
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BOX
Supplier Part
SP000100773
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
14 weeks
Our well-known 62 mm 1200V single switch IGBT modules with IGBT2 Fast for high-frequency switching are the right choice for your design.
Summary of Features
  • Superior solution for frequency controlled inverter drives
  • UL/CSA Certification with UL1557 E83336
  • Operating temperature up to 150 °C