FS660R08A6P2FBBPSA1
INFINEON
INFINEON SP001632426
image shown is a representation only
FS660R08A6P2FBBPSA1
Description: 3PH-MODUL 750V 660A HybridPACK Supplier: INFINEON Matchcode: FS660R08A6P2FB Rutronik No.: IGBT2684 Unit Pack: 6 MOQ: 12 package: HYBRIDD-1 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
750 V
I(C)
660 A
td(on)
1320 ns
td(off)
1053 ns
P(tot)
175 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
NO V
Bodydiode
SMD
Mounting
IGBT EDT2
Automotive
AEC-Q(100)
Package
HYBRIDD-1
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP001632426
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
A
Supplier Lead time
28 weeks
Summary of Features:
  • Blocking voltage 750V
  • Low VCEsat
  • Low Switching Losses
  • Low Qg and Cres
  • Low Inductive Design
  • Tvj op = 150°C
  • Short-time extended Operation Temperature Tvj op = 175°C