FS50R06W1E3B11BOMA1
INFINEON
INFINEON SP000790740
image shown is a representation only
FS50R06W1E3B11BOMA1
Description: 6-PACK 600V 50A EasyPACK1BFit Supplier: INFINEON Matchcode: FS50R06W1E3_B11 Rutronik No.: IGBT1523 Unit Pack: 24 MOQ: 24 package: EASY1B-2 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
600 V
I(C)
50 A
td(on)
100 ns
td(off)
205 ns
P(tot)
150 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
NO V
Bodydiode
SMD
Mounting
IGBT3
Automotive
NO
Package
EASY1B-2
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
BOX
Supplier Part
SP000790740
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
A
Supplier Lead time
14 weeks
EasyPACK™ 1B 600V sixpack IGBT module with Trench/Fieldstop IGBT3, Emitter Controlled 3 diode, NTC and PressFIT Contact Technology