FS450R12OE4BOSA1
INFINEON
INFINEON SP000690922
image shown is a representation only
FS450R12OE4BOSA1
Description: SIXPACK 1200V 450A EconoPACK+ Supplier: INFINEON Matchcode: FS450R12OE4 Rutronik No.: IGBT2479 Unit Pack: 4 MOQ: 4 package: ECONOPP-1 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
450 A
td(on)
900 ns
td(off)
2250 ns
P(tot)
175 W
t(r)
YES ns
V(CEsat)
NO V
Bodydiode
THT
Mounting
IGBT4
Automotive
NO
Package
ECONOPP-1
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000690922
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
16 weeks
EconoPACK™ + D-series 1200V sixpack IGBT module with Trench/Fieldstop IGBT4, Emitter Controlled HE diode, NTC and PressFIT Contact Technology
Summary of Features
  • High Short Circuit Capability
  • Self Limiting Short Circuit Current
  • Unbeatable Robustness
  • T(vj op) = 150°C